[vc_row][vc_column][vc_column_text]PEDODONTİ NEDİR?

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği), çocuğun doğumundan başlayarak süt dişlerinin tamamının değiştiği 12-13’lü yaşlara kadar uzanan süreçte, süt dişlerinin ve kalıcı dişlerin korunması ve tedavisi ile ilgilenen bilim dalıdır.

PEDODONTİST KİMDİR?

Diş hekimliği fakültelerindeki 5 yıllık lisans eğitiminin ardından, Pedodonti Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamlamış çocuk diş hekimliği uzmanlarına ‘Pedodontist’ adı verilmektedir. Yani pedodontist çocuklarla iletişim kurma ve çocuklarda diş tedavileri hakkında genel diş hekimliği eğitimine ek olarak özel eğitim almış çocuk diş doktorudur.

ÇOCUĞUMU NEDEN PEDODONTİSTE GÖTÜRMELİYİM?

Çocuklarda ağız ve diş sağlığı konusunda uzmanlaşmış hekimlerdir.

Çocuğun ilk karşılaşması gereken diş hekimi grubu pedodontistlerdir. Çocuk psikolojisini çok iyi bildiklerinden dolayı çocuklarda diş hekimi korkusu oluşmasını önlerler. Çocuklarda diş hekimi korkusunun gelişmesi, ileri yaşlardaki diş tedavileri sırasında çok büyük sorunlar çıkartabilir.

Pedodontistler özellikle süt dişlerinin yapılarını, değişme zamanlarını, süt dişlerinin kalıcı dişlerden farklılıklarını ve yapılması gerekenleri daha iyi bilmektedirler. Bundan dolayı çocuklarda diş tedavilerine pedodontistler ile başlanmasında çok büyük faydalar vardır.

Travmatik diş yaralanmaları ve tedavileri konusunda donanımlı olduklarından dolayı, çocukların düşmesi, yaralanması, oyun ve havuz kazası vb. durumlar sonucunda dişlerde meydana gelen problemlerin tedavilerinin pedodontistler tarafından yapılması uzun dönem başarı açısından büyük önem taşımaktadır.

Uygulanan tedaviler fissür örtücü, fluor uygulaması, süt ve daimi dişlerin dolgu ve kanal tedavileri, yer tutucular, dental travma tedavileri, süt dişi kuron kaplamaları, genel anestezi ve sedasyon altında diş tedavileri, çocuklarda diş eti problemlerinin tedavisi ve diş sıkma tedavileridir.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Wendell Smallwood Jersey