ORTODONTİK TEDAVİ NEDİR?

Ortodonti; diş hekimliğinin diş, çene ve yüz düzensizliklerinin teşhisi ve tedavisi ile ilgilenen uzmanlık dalıdır. Ortodontist ise, bu konuda uzmanlaşmış diş hekimidir.

Ortodontik tedavi, dişlerdeki çapraşıklığı ve çeneler arasındaki uyumsuzluğu düzelterek; sadece estetiğe yönelik bir çözüm olmayıp, ileride ortaya çıkması muhtemel dişeti hastalıklarını ve çene eklemindeki problemleri de önlemektedir. Ayrıca bu tedavi çiğneme fonksiyonundaki problemi gidermeye ve bozuk olan konuşmayı düzeltmeye de yardımcı olmaktadır.

Çocukların ilk ortodontik muayenesinin 7 yaşında yapılması önerilir. Ortodontik tedavi her yaşta uygulanabilir. Hastanın yaşı sadece ortodontik tedavinin süresini etkiler.

BRAKET ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Ortodontik tedavide braketler (diş telleri), en sık başvurulan ve uygulanan tedavi yöntemidir. Metal braketlerin yanı sıra, estetik özelliklerin artırılması amacıyla estetik braketler ve invisalign yöntem son yıllarda popülerlik kazanmıştır.

Estetik braketler, metal braketlere alternatif olarak üretilen şeffaf görünümlü seramik yapıda braketlerdir. Erişkin ortodontisinde estetik braket kullanımı oldukça yaygındır.

INVİSALİGN TEDAVİSİ NEDİR?

Invisalign tedavi; kişiye özel hazırlatılan takılıp çıkartılan şeffaf plaklarla yapılan ortodontik tedavi yöntemidir. Invisalign sisteminde öncelikle hasta kayıtları alınıp laboratuvara gönderilir ve plaklar 3 boyutlu bilgisayar ortamında hazırlanarak kliniğe ulaştırılır. Tedavi süresi kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte, gençler ve erişkinler için önerilen bir tedavi seçeneğidir.

Wendell Smallwood Jersey